Bir Baba Indie, Yerli Gruplar ile Dinleyicileri Buluşturuyor!

by • 13 Haziran 2015 • BBI Yerli, Haberler, Yerli SahneComments (0)3979

Bir Baba Indie ile yola çıkalı 7 yıl oldu. (8 yıl oldu bile) Bir yandan hayat içerisinde olgunlaşmaya çalışırken diğer yandan da çocuğumuz hâline gelen blogumuzu da büyütmeye çalıştık. Orta direk anlayışıyla günü kurtardığımız için; “ulan şöyle 10bin TL’miz olursa Tofaş alır, hafta sonları Şile’ye tatile gideriz” diyen aile babası hassasiyetiyle yazıyoruz. Bazen böyle kocaman hayaller kuruyoruz o babalar gibi ama sonra tekrar sabah oluyor ve yine aynı senaryo dönüp dolaşıyor. Yaşadığımız hayatı iyiden iyiye benimsediğimizden olsa gerek buralar gerçekten kendi hâlinde.

Hâl böyle olunca bir sürü projeler üretip sonra o projelerin günden güne tozlanmasına şahit oluyorsunuz. Bizim için bu ürettiğimiz projelerden en çok değer verdiklerimiz yerli gruplar üzerine oldu. Bu projeleri giriş mahiyetinde hayata geçirsek de, hâlâ tam olarak tatmin olmuş değiliz. Ekip olarak yerli gruplarla daha fazla temas hâlinde olmak, onlara burada daha fazla yer vermek istiyoruz; ama dedim ya burasının kendi hâlindeliğinin yarattığı bir düzensizlik söz konusu. Bundan şikâyetçi olduğumuzu da sanmıyorum. Şikâyetimiz en fazla o babalar gibi dilimizdedir.

Şimdi konuyu uzatmadan sadede gelelim. Bir Baba Indie e-posta adresi bizim okuyucular, organizatörler, ajanslar, müzik grupları başta olmak üzere herkesle bağ kurduğumuz en önemli yer. Bu e-posta hesabına günde ciddi sayılacak ölçüde posta geliyor. Ekip olarak gelen bu postaları sürekli kontrol ediyoruz. Bize gelen postalardan en çok yerli gruplardan gelen postalara seviniyoruz ve ilgiyle inceliyoruz.

Tabii gelen her postayı da maalesef cevaplayamıyor ve yazıya dökemiyoruz. Ekip olarak dinleme kısmında oldukça titiziz ve dinlediğimiz şeye gerçekten bir şey katarak yazmak istiyoruz. Hiç haz etmesek de gruplar bize yazarken yardımcı olsun diye press kit veya benzeri bültenler yolluyorlar. Zira biz yanlış da olsa kendi cümlelerimizi kurabileceğimiz gruplara bu sayfada yer vermek istiyoruz. Bu yüzden çoğu gelen postayı üzülerek cevapsız bırakıp, sayfalarımızda yer veremedik. Üstelik yazmama sebebi sadece beğenmeme de değildi; bazen vakit olmaması, bazen ise iki cümle kuramama başarısızlığıydı.

Bize değer verip, az-çok tıklanma oranımız olan blogumuzda yer almak için posta gönderen yerli grupları bundan sonra cevapsız bırakmamak, evimize gelen misafire bir tabak daha koyabilmek için aklımıza bir fikir geldi. İşe yarayıp yaramayacağını bilmiyoruz ama hiçbir şey yapmamaktan iyidir diye düşünüyoruz. Yerli gruplara bundan sonra tek bir koşul hariç, hiçbir koşul yaratmadan burada haftalık olarak yer vereceğiz. Atılan posta zamanlamasına göre grupları belli periyotlarda yayınlayarak onları kendi okuyucularımızla buluşturacağız.

Proje nedir?

Önceden hazırlanmış bir yığın soru var. Bu sorular sizin dinleyiciye tüm şeffaflığı ile tanıtmaya yönelik sorularda oluşuyor. Bu sorular sizlerin iç dünyası, hayata ve müziğe bakış açınız, dinleyiciler, organizatörler, mekanlar ve diğer herkesle ilgili düşüncelerinizi anlatabilmenize yönelik hazırlandı. Cevapları da kendi cümleleriniz ile sizler hazırlayacaksınız. Biz sadece cevaplar için öneriler sunabiliriz. Bunun dışında bir müdahalemiz olmayacak. Klasik olarak “bu şarkıyı yaparken neden etkilendiniz” sorularını sormuyoruz. Bunları zaten sizlere çeşitli röportajlarda soracaklar.

Neden önemli?

Bu yazacaklarımı müzik yazarı sıfatıyla değil de, müzisyen sıfatıyla yazacağım. Uzun uzadıya yazıp “allah bu sistemi kahretsin” diye yazmayacağım. Ortak sıkıntılarımız var. En önemlisi konser yapabilecek çok fazla mekanın olmaması, olanların da ticari kaygıları ile şekillenen beklentileri var.

Peki ne istiyoruz?

“Ben müzik yapmak istiyorum?” diyerek geçiştirilmeyecek kadar önemli bir soru bu. Mesela mekanlardan, organizatörlerden ve en önemlisi dinleyicilerden bir yerli grup ne bekliyor? Yerli müzisyenler, diğer müzisyenlerden ne bekliyor? vs. gibi bir çok şey var. Bu sayfalarda yer verdiğimiz gruplara bunlara ilişkin sorular sorup, bugüne kadar odalarına çekile çekile edindikleri kaygılarını dile getirmiş olacağız. Bu sofraya eğer hep birlikte oturuyorsak (müzisyen, dinleyici, müzik yazarı, organizatör vs.), hep birlikte doyarak kalkacağız. Biz büyük bir aileysek, sofradan kimsenin aç kalkmasına gönlümüz razı olmayacak.

Burada düşüncelerini beyan eden insanlar arasında bir linç oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm tarafların yapıcı eleştirilerine sonuna kadar yer vereceğiz ama burada bir çatışma, rekabet vb. ortamlar oluşturanlara gerçekten müsade etmeyeceğiz.

Yayın takvimi nasıl olacak?

Soruları cevapladıktan sonra info@birbabaindie.com‘a soruları yanıtladığınıza dair e-posta göndermeniz gerekiyor. Çünkü Google Form’da cevaplar bittiğinde bize bir bildirim vs. gelmiyor. Bizi haberdar ettikten sonra yayın takvimine alıyoruz. En az 24 saat, en geç 7 gün içerisinde yazınızı yayınlıyoruz. Yayınlandıktan sonra da sizinle bağımızı kopartmıyoruz. Sizlerden gelecek her türlü konser, albüm haberi ve diğer her şey için bizleri bilgilendirdiğiniz takdirde bunları da yeni bir yazıda tekrardan paylaşıyoruz.

Not: Yayın akışı ve başvuru yoğunluğuna göre yayınlanma süreci 7 günü geçebilir. 

Indie dışında müzik grupları da başvurabilecek mi?

Biz, janr olarak indie ağırlıklı müzik paylaşımları yapıyor olabiliriz ama bizim indie anlayışımız tüm sınırlarımızı zorlarcasına “bağımsız” olma anlayışına daha yakındır. Buradaki bağımsızlık anlayışını da daha geniş anlamda kendini, yaptığı müziği, hayata ve insanlara bakış açısını dile getirebilen herkesi kapsayacak şekilde tanımlıyoruz. Dolayısıyla hiçbir kaygı olmadan buradan grubunuzu paylaşabilirsiniz.

Peki! Soruları alabilir miyiz?

Sorular için sizinle Google Drive üzerinden hazırladığımız bir formu paylaşacağız. Formu doldurduktan sonra 48 saat içerisinde bize formu gönderdiğinize dair posta gönderin. Göndereceğiniz postanın başına “BBI Yerli Grup / Grup_İsmi” yazmanızı, diğer postaların arasında kaynamaması için önemle rica ederiz.

Sorular: goo.gl/forms/dNFzri9xbmbBeZuI2

Öyleyse biz sofraya oturduk. Kapı açık. İçeri buyurun!

“İletişimin samimi ve dürüst tınılarıyla donanmış her müzik kendi varlığını, insanların yaşanmış ve olgun ruhlarında anlamlandırır. Nitelik, müziğin ruhudur.” (Hakan Orman) 

Hakan Abi’nin sözünden yola çıkarak şunu ekleyelim: Yaptığınız müziğin samimiyetine inanıyorsanız hırs, haz ve rekabet duygularınızdan arınınız. Ulaşmaya çalıştığınız dinleyici kalbinizdedir. Dokunun!

Ayrıca bakınız:

BBI Yerli Projesine Bugüne Kadar Katılan Gruplar (Katılım sırasına göre)

 1. Otomatik Pilot
 2. Zımba Yok Beyler
 3. POİ
 4. Teneke Trampet
 5. Neigh Pupil
 6. Dogu Blok
 7. Emre Akbay
 8. Yarımada
 9. Can Bayrak
 10. Synthonation
 11. Alpha Minus
 12. Elephant and Whale
 13. Milkywave
 14. Silverliners
 15. Tayfa
 16. Agency
 17. Roof Penguin
 18. Kaptan Anadol!
 19. Alarga
 20. Alper Gönen
 21. Birileri
 22. Gettodan Çıkış
 23. Ahmet Beyler
 24. Atari Kasedi
 25. Ekin
 26. Kodo
 27. Kaan Şen
 28. F’ten
 29. Çocuk Aklı
 30. Kulp
 31. Ciermento Ferforte
 32. Faik
 33. TKO
 34. Grebula
 35. Ansızın Bi’ İnfilak
 36. Koma Redakte
 37. Cihan Sevil
 38. Ancak ve Ancak
 39. Ahmet Kalabay
 40. Cihan Bilgin
 41. BAHR
 42. Slug Salt Lava
 43. Müphem
 44. Fezadan
 45. Merlyn
 46. Yürüme Mesafesi
 47. Hedonistic Noise
 48. Silüet
 49. Temiz İş
 50. NA!F
 51. Crushem
 52. Şenceylik
 53. Induction
 54. Endless Buzz
 55. Padme
 56. Henüz Yok
 57. Kozmik Yıkım
 58. Asperger
 59. Yalnızlar

Güncelleme: 10.10.2017_BBI

Pin It

İlgili İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz:

wordpress