RÖPORTAJ | Wax Tailor

by • 5 Eylül 2017 • RöportajComments (0)349

Fransız müzik prodüktörü Wax Tailor, 10 Eylül tarihinde Babylon Soundgarden Festival‘da sahne almak için ülkemize geliyor. Biz de bunu fırsat bilerek kendisiyle konser öncesinde şöyle bir lafladık:

 1. Türkiye’ye daha önce de gelmiştin. Dinleyici kitlesi hakkında ne düşünüyorsun? Sahneden bakıldığında her şey daha farklı görünüyor olmalı.

İstanbul’daki ilk performansımı hatırlıyorum. Dürüst olmak gerekirse o kadar çok insanı görünce şaşırmıştım. İnsanların gerçekten benim işlerimi takip ettiklerini hiç bilmiyordum. Ana akım medya ve büyük pazarlama planlarına sahip olmayan bir indie sanatçısı olarak yine de insanların müziği yakalayabildiğini görmek harika bir şey. Sıkça Türk hayranlarımdan mesajlar alıyorum ve onlarla konuşuyorum. Bence orada benim müzik tarzımın sağlam bir altyapısı var.

 1. Bugüne kadar verdiğin konserlerde unutamadığın bir an var mı?

Çok fazla var.

 1. Spotify’a baktığımızda en çok dinlenen şarkının “Que Sera” cover’ı olduğunu görüyoruz. Bu şarkıyı cover için seçmiş olmanın özel bir sebebi var mı? Nasıl karar verdin ve bu kadar sevilmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Bunun bir cover olduğunu düşünmüyorum. Şarkıda ‘’Whatever Will Be’’nin bir vokal hilesini kullanıyorum bunun haricinde her şey tamamen farklı. Yeniden inşa ettiğim ses kalıbını kullanmıyorum bile. Ben küçük bir çocukken büyükannem bu şarkıyı dinliyordu ve ben her zaman neler olacağından bahsederken “Que Sera” ifadesini kullanırdım. Bir gün gitar çalarken bu melodi aklıma geri geldi. Bu şarkı gerçekten beyin fırtınası yapamayacağınız bir şarkı. ;)

 1. Son dönemde Fransa’da elektronik altyapılı müzik yapan gruplarla ilgili ne düşünüyorsun?

Onları tek bir cümleyle özetleyemem. Hala ilginç olan şeyler olduğunu umuyorum. Teknolojinin her şeyden önce geldiği bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Birbirine benzeyen çok fazla müzik duyuyorum çünkü aynı araçları ve aynı tuşları (banks) kullanıyorlar. Ancak ucunda ölüm yok ve hala kendini gösteren bazı harika müzisyenler var.

 1. Kendi yaptığın tür hariç neler dinliyorsun? Son dönemlerde “şu isimleri çok dinliyorum” diyebileceğin sanatçılar kimler?

Özellikle 60’lı yılların sonundan ve 70’lerin başından çok fazla sayıda soul, rock, caz, blues müzik dinlerim. 90’lı yılların hip hop albümleri klasiklerimdir. Son zamanlardan müzisyenlerinden ise Anderson Paak ve Kendrick Lamar aklıma ilk gelenler. Sanırım şu an Los Angeles sahnesinde gerçekten fresh bir şey var.

 1. Popüler kültürden çalışmak istediğin isimler var mı?

 Eğer ana akım müzikten bahsediyorsak, pek sayılmaz. Hepsinin yeteneksiz olduğunu söylemiyorum ama aralarında beni heyecanlandıran veya yeni bir şey denemek için bana fikir veren biri yok.

 1. İnsanlar dinledikleri şarkıları zaman zaman kategorize ediyorlar. Bunu tatilde dinlerim, bunu sevişirken dinlerim gibi. Sence senin şarkılarını insanlar en çok ne zaman dinlemeli ya da dinliyorlar.

Bu eğlenceli bir soru, ne kadar sıklıkla insanlardan şarkılarımı ne zaman ve nasıl dinlediklerini açıklayan mesajlar aldığımı tahmin edemezsin. Bu tabii ki şarkılara bağlı ama ‘’sevişirken’’ benim tercihlerimde birinci sırada olduğunu söylemek zorundayım. ;)

 1. Müzikle uğraşmıyor olsaydın şu an ne yapıyor olurdun? Belki böylece müzik yapmak isteyip cesaret bulamayan dinleyicilere de birkaç ipucu verirsin.

Eğer müziğin içinde olmasaydım belki gençlere eğitmenlik yapıyor olabilirdim. Bu benim daima ilgimi çeken bir şey olmuştur. İkinci sorunuza gelince, dürüstçe söylemem gerekirse yeterli cesareti bulamayan birine söyleyebilecek bir şeyim yok çünkü bu tamamen çalışmayla ilgili. Sıklıkla bana müzikle nasıl yaşanabileceğini soran genç müzisyenlere ilk önce müziği hayatları yapmalarını söylerim. Cesaret ve tutkuya sahip olanlar için bu ümidi kesmeyip çalışmakla ilgili.

 1. Burada geniş bir kitlen var, onlara önden vermek istediğin bir mesaj var mı?

Geleli uzun bir süre oldu. Geçen sonbaharda İstanbul’a gelemediğimizden dolayı çok üzülmüştüm. Bu turu Temmuz sonunda bitirecektik ama yeni şov ile Türkiye’ye gelme teklifini kabul ettim. Grup ile son gösteri olacak ve bunun Türkiye’de olmasından dolayı mutluluk duyuyorum.

 1. Son olarak bu seneki Soundgarden Festival konserinde bizi neler bekliyor?

Bu konserde grubum bana eşlik edecek. Yeni canlı şovumda bir davulcum var. Bu farklı bir enerji veriyor. Gitaristim ve aynı zamanda bazı şarkılarda gitar da çalan bir viyolonselim var. Bu da performanslarda bazen bir tür rock enerjisi veriyor. Elbette bazı görsel ögeler de var, ancak bunları görmek için gelmelisiniz. :)

IN ENGLISH

 1. You have been in Turkey before. What do you think about the audience in here? Everything must look different from the stage.

I remember about the 1st time I played in Istanbul to be honest I was surprised to see so many people as I had no idea about people really following my work. When you’re an indie artist with no mainstream medias & major marketing plans it’s always great to see that people catch the music anyway. I often receive messages & talk with fans from Turley & I think there’s a strong background about my kind of music.

 1. Do you have any unforgettable memory in your past concerts?

There a re so many.

 1. When we look at on Spotify, we see that your most played song is Que Sera’s cover. Do you have a special reason for your choice of this song for cover? How did you decide and what do you think about the song being popular?

I don’t consider that it’s a cover, it’s using the vocal gimmick of Whatever will be but except that everything is completely different, I don’t even use the vocal pattern that I’ve rebuild. My grandmother was listening to this song when I was a child & I’ve always used the expression “Que Sera” talking about what’s gonna happen. One day I was playing with the guitar groove & this gimmick came back in my mind. This is the kind of track you can’t really brainstorm;)

 1. What is your opinion about the recent bands that make music with electronic substructure?

I can’t resume them to a simple line, I mean hopefully there’s still some interesting things, I just think that we’re in a period where the technology often comes 1st. I hear a lot of music that is similar to each other because they use the same tools & same banks, but there’s no fatality & you got some great musicians demonstrating it.

 1. Which kind of music do you listen except the music kind you do? For which musicians can you say “I listen to these names a lot” in recent times?

I usually listen to a lot of soul, rock, jazz, blues, a lot of music especially from the late 60’ early 70’, still my classic 90’ hip hop albums & about recent times I think the 1st name that comes to me are  Anderson Paak & Kendrick Lamar, I think there’s something really fresh about the Los Angeles scene at the moment.

 1. Is there anybody in popular culture you want to work together?

If you talk about mainstream music, not really, I don’t say that none got talents but there’s none of them that excite me or give the idea of trying something.

 1. Sometimes, people categorize songs and say that ‘’I would listen to this song on holiday or while making love.’’ When should people listen to your songs or when they do?

That’s a funny question, you got no idea how often people send me messages explaining me how & when they do listen to my music. It depends on the songs of course but I got to say that “while making love” is on the top of my list;)

 1. What would you do if you weren’t involved in music? Can give some tips for people who want to make music but couldn’t find the courage to do it?

If I were not in the music I think maybe I would be working as an educator with teenagers. That’s something I’ve always been interested about. & about your 2nd question, honestly I got nothing to say to someone who doesn’t find the courage because it’s all about work. I often say to young musicians who ask me about how to live with their music, that should make their music live 1st. It’s more about keeping the faith & working for those who already got the courage & the passion, but those 2 goes a lot together.

 1. You have a lot of fans in Turkey. Do you have a message for your fans before the concert?

It’s been a while I was frustrated that we couldn’t make it to Istanbul last fall. We were supposed to end the tour late July & I’ve accepted this show to come to Turkey wit this new live show, its gonna be the very last with the band & I’m happy to do it in Turkey;)

 1. Lastly, what is waiting for us at your concert in this year’s Babylon Soundgarden Festival?

         I’ll be accompanied by my band, I got a drummer on this new live show it gives a different energy, I got a guitarist & my cello palyer also plays the guitar on some tracks so at the end it gives a kind of rock energy sometimes, & of course I got some visual elements but you’ll have to come & see that;)

BİR BABA INDIE

Pin It

İlgili İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz:

wordpress