Sakin Köşelerde: “Yael Naim”

by • 18 Eylül 2017 • Gönül İşiComments (0)538

Koca koca adamlar bam güm denize atlarken kenarda oturup sessiz sakin biranızı içip şahane müzikler dinlemek ister misiniz? Ben istemem. O nedenle bulunduğum yerden hemen kaçarım böyle durumlarda. Ardından da daha sakin, kenar köşe bir yer bulup biramı içmeye ve yanında da güzel güzel ortaya çıkarılmış şarkılar dinlemeye çalışırım.

Buradan ilk olarak söyleyeceğim şey şudur: “Güzel sesli bir kadın her zaman çok kıymetlidir her güzel sesli erkek gibi.” Gerçekten çok özel sesleri olan insanları dinlediğimde ben mutlu oluyorum hemen herkes kadar. Ortalıkta salak salak sırıttığım bile oluyor. Hatta bir defasında:  Ne sırıtıyorsun diye yükseldi biri, dedim şarkıya sırıtıyorum. Sen ciddi misin dedi. Dedim çok ciddiyim. Dinleyin siz de sırıtacaksınızdır gibi geliyor bana dedim. Suratıma bakıp gitti. En azından kafa falan da atabilirdi ama yine iyi bir hikaye oldu sonuç olarak. Açıkçası bazen şaşırıyorum insanların sırıtmaya bile şaşırmasını ki özellikle belirteyim boşluğa bakarak sırıtıyordum. Kimsenin herhangi bir şeyine bakarak değil. Anlaşıldı sanırım meramım. Neyse işte bu güzel sesli kadınlardan biri de Yael Naim. Kendisinin 2015 yılında yayınladığı keyifli bir albümden söz edeceğim.

Older albümünün hemen her şarkısını ben çok seviyorum. Özellikle Take Me Down ile baya bir keyifleniyorum. Hatta şarkı bitmeden listeye tekrar ekle diyerek arka arkaya dinliyorum. Tekrar çal demekten daha basit geliyor bana, o nedenle. Ardından denizde taş sektiren abinin attığı taşları izlerken Make a Child geliyor… Bu arada az kalsın birinin kafasını yarıyordu, ah be abi! Sonrasında ise sanırım albümde en acayip bulduğum şarkı başlıyor. Hatta yerli bir vokalimizin de sesini çok benzetiyorum bu şarkıda ama söylemeyeceğim. Arkamda küçük çocukların bisiklet sırası kavgası esnasında Dream In My Head ilginç oldu ama yakışır zaten. Son olarak Coward’dan bahsedeceğim ve yine bisiklete atlayıp başka bir köşe bulacağım. “Nasıl böyle bir korkak oldum” diyor Yael. Hepimiz bazen oluyoruz galiba. Olsun, hallediyoruz da zamanla.

Yael gibi bir sesi dinlediğim için çok mutluyum. Bu nedenle de özellikle sevdiğim Older albümünü buraya bırakıyorum. Bu arada Older da çok güzel bir şarkı. Bir ara yine gelirim buralara…

Pin It

İlgili İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anti-Spam Quiz:

wordpress